Odkryj z dzieckiem magiczny świat- aktywne czytanie na świeżym powietrzu

Odkryj z dzieckiem magiczny świat- aktywne czytanie na świeżym powietrzu

Autor zdjęcia: Alicja Trzęsała

Za oknem świeci słońce, wreszcie przyszło lato! Trawa nabiera zielonych barw, a stokrotki kuszą swoimi kolorami i zapachem. Szukasz sposobu na zabawę z dzieckiem, które domaga się Twojej uwagi. Chce, żebyś czytał mu bajki, ale Ty już wszystkie znasz na pamięć. Mamy na to sposób! Weź ulubione książeczki i zabierz malucha na spacer do parku albo do lasu. Dowiedz się, czym jest aktywne czytanie na świeżym powietrzu.

Spis treści artykułu:

Czym jest aktywne czytanie?
Korzyści z „czytania” na zewnątrz
Gotowe pomysły na aktywne czytanie
Spersonalizowana książeczka a podwórko

Czym jest aktywne czytanie?

Masz dość czytania dziecku wiecznie tych samych bajek z książeczek? Możesz zmienić utarty schemat, korzystając ze sprzyjającej pogody za oknem. Wystarczy wziąć ulubioną książkę dziecka, wyjść z nim do ogrodu, na taras, czy też na balkon i zachęcić do wspólnej zabawy przy czytaniu. Aktywne czytanie polega na zmobilizowaniu pociechy do aktywności podczas czytania, będącej alternatywą do pasywnego słuchania przez spokojne wysiedzenie na czas trwania opowieści. Pozwól dziecku bawić się daną historią i przeżywaj ja razem z nim. Jak lata pszczoła, a jak smoki? Pokazuj, żartuj i inicjuj zabawę. Czytając spersonalizowaną książkę „Afryka”, możesz pobawić się z maluchem w naśladowanie odgłosów i ruchów zwierząt egzotycznych. Natomiast spersonalizowana książka „Na farmie” ułatwi zabawę w naśladowanie zwierząt hodowlanych.

Korzyści z „czytania” na zewnątrz

Masz poczucie, że dziecko będzie bardziej zaciekawione wszystkim wokół i nie skupi się na słuchaniu bajki? Wykorzystaj to! Oprócz uśmiechu na buzi Twojego malucha, zapewnisz dziecku ogromną frajdę. Nie licząc czasu wspólnie spędzonego na świeżym powietrzu, możliwości dotlenienia organizmu, zadbasz o budowanie relacji z maluchem. Aktywne czytanie doskonale pobudza wyobraźnię dzięki możliwości tworzenia własnych historii albo samodzielnej interpretacji ulubionej bajki. Pobawcie się w teatrzyk, wykorzystując tylko to, co macie pod ręką. Szukanie rekwizytów rozbudza ciekawość u dziecka, a Ty sam będziesz zaskoczony tym, co można zrobić „z niczego”. Taka zabawa wpływa na kreatywność i otwiera na nowe rozwiązania, dodatkowo wspierając rozwój mowy malucha. Samo czytanie uczy dzieci rozpoznawać i nazywać uczucia. Z książki spersonalizowanej „Krokodyl, który nie potrafił płakać” dzieci dowiadują się, że łzy wcale nie muszą być spowodowane smutkiem!

Gotowe pomysły na aktywne czytanie:

• Przeczytaj dziecku jedną stronę z książki i poproś, żeby opowiedziało ją swoimi słowami
• Pokazuj i naśladuj: spróbujcie każdą stronę z książki „narysować” ruchem i gestami
• Stwórzcie własną historię i stańcie się jej głównymi bohaterami
• Opowiedz historię z książki tylko za pomocą mowy ciała, gestów i mimiki
• Opowiedz historię z książki tylko za pomocą znalezionych rekwizytów
• Stwórzcie wspólnie historię na podstawie tego, co macie w zasięgu wzroku
• Na przemian: zacznij opowiadać, a potem pozwól dziecku dokończyć

Spersonalizowana książeczka a podwórko

Spersonalizowana książka dla dziecka również może być wykorzystana podczas zabawy na świeżym powietrzu. Dzięki niej dziecko z łatwością wczuje się w opowiadania własnej spersonalizowanej historii i na nowo stanie się jej bohaterem. Zachęć pociechę do opowiedzenia samemu historii, możesz mu w tym pomóc, zaczynając opowieść. Odgrywanie ról i zabawa w teatrzyk to świetny sposób na rozwój kreatywności u dziecka. Dodatkowo ciekawe historie opisane w danych książeczkach, których dziecko jest bohaterem, ułatwiają skupienie. W książeczce spersonalizowanej „Ratowanie Ziemi” to właśnie Twoje dziecko pomaga małpom, ptakom i rekinom.

Pamiętaj: pomysły na wspólną zabawę z książeczką spersonalizowaną nie mają końca, pozwól zaszaleć swojej wyobraźni, tworząc nowe propozycje dla dziecka. To jak będzie, widzimy się na podwórku?