Bajki przenoszą dzieci w magiczny świat pełen przygód, ucząc je abstrakcyjnego myślenia i pobudzając kreatywność. Maluchy, które regularnie słuchają opowieści, często wymyślają własne historie i łatwiej radzą sobie z twórczym myśleniem. Warto jednak pamiętać, aby książka czytana przed samym zaśnięciem nie miała zbyt rozbudowanej, wielowątkowej fabuły i zwrotów akcji. Taka lektura może dziecko tak bardzo pochłonąć, że będzie mu wręcz trudno pogrążyć się we śnie. Raczej wybierajmy te książki, które pozwalają na uspokojenie emocji i wrażeń z całego dnia. Personalizowaną książką, po którą możemy śmiało sięgnąć to personalizowana bajka Opowieści do poduszki naszego wydawnictwa.
Dzieci, którym regularnie czyta się książki, szybciej przyswajają nowe słowa i lepiej radzą sobie z budowaniem zdań. Czytanie dzieciom przed snem ułatwia naukę języka, rozwija umiejętność wyrażania myśli i poprawia koncentrację. Czytanie dzieciom na dobranoc powoduje, że dziecko potrafi precyzyjnie wyrazić swoje myśli, nazwać emocje, buduje poprawne zdania i kiedy jest starsze, dobrze pisze własne teksty, np. wypracowania w szkole a niejednokrotnie nawet samo próbuje napisać swoją „książkę”. Młodzi czytelnicy stają się również wymagający. Wybierają książki, które są dobrze napisane z ciekawą fabułą, nudzą się tymi wydawnictwami, które nie spełniają ich oczekiwań. Poprzeczka intelektualna stawiana wydawcom przez dzieci, którym czyta się książki, jest wyższa. Bardzo ciekawą propozycją jest personalizowana książka „Mogę wszystko!” w wersji dla dziewczynki i dla chłopca.
Książki dla dzieci uczą wartości, takich jak przyjaźń, uczciwość, odwaga. Zaczynają zauważać jakie cechy u ludzi są ważne, jakie zachowania są pożądane. Dzięki czytaniu dzieciom na dobranoc maluchy uczą się również rozumienia emocji i lepszego radzenia sobie w relacjach społecznych. Warto rozmawiać z dzieckiem w czasie lektury o tym, co dzieje się w książce, czasem zadawać pytania jak ono postąpiłoby w danej sytuacji, czy samo doświadczyło uczuć takich, jak bohaterowie książki, jak samo by się zachowało. Dziecko dowiaduje się wówczas, że wszystkie emocje jakie czuje są naturalne i nie musi się ich wstydzić, czy bać. Kiedy będzie rozumiało co się z nim dzieje i będzie umiało sobie poradzić, stanie się odważniejsze i bardziej pewne siebie. Będzie również bardziej empatyczne. Przykładem takiej książki może być Ratowanie Ziemi, w której uczymy nasze dziecko poszanowania do planety na której żyjemy.
Codzienne czytanie dziecku do snu to chwila bliskości i spokoju. Ciepły głos rodzica działa kojąco, dając dziecku poczucie bezpieczeństwa i miłości. A przytulone dziecko, działa z kolei na rodzica jak balsam po ciężkim dniu, wypełnionym obowiązkami. Warto wtopić się w ten wieczorny rytuał i znaleźć w nim wspólną radość. Czytanie na dobranoc niejednokrotnie zachęca dzieci do opowiadania o swoich przeżyciach. To jest doskonały moment, aby dowiedzieć się kilku „sekretów”. Bajka może pomóc nam w tłumaczeniu dziecku trudniejszych przeżyć, możemy odnieść się do fabuły, zwrócić uwagę na to jak bohaterowie poradzili sobie w trudnej sytuacji. Takie spokojne i pełne bliskości rozmowy budują zaufanie oraz przekonanie u dziecka, że jest ważne, budują pewność siebie. Dobrym przykładem tego jak rozwiązać trudne problemy jest książka „Skarb”, warto zobaczyć jak dzieci poradziły sobie z „trudnym” nowym kolegą, który dołączył do klasy.
Rytuał czytania dziecku przed snem pomaga wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. Bajki czytane spokojnym głosem redukują stres, ułatwiają zasypianie i sprawiają, że dziecko czuje się bezpieczne i zrelaksowane. Warto zadbać o odpowiednią atmosferę, oświetlenie pokoju, przygotowanie do spania. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, rodzic także powinien postarać się wyciszyć emocje, napięcia i oddać się tej chwili wytchnienia. Pamiętajmy, że nasze emocje udzielają się dziecku. Kiedy my jesteśmy spokojni, dziecko też szybciej i łatwiej zaśnie. Jeżeli czytanie bajek na dobranoc będzie mu się kojarzyło z miłym momentem końca dnia, łatwiej namówimy je do pójścia do łóżka. Bardzo pozytywną książką jest „Fioletowa Wróżka”.
Czytanie dziecku do snu można zacząć już od pierwszych miesięcy życia. Nawet niemowlęta czerpią korzyści z dźwięku głosu rodzica i rytmu języka. Zapamiętują akcent, sposób wymawiania słów, melodię języka. W miarę dorastania warto dostosowywać książki do wieku dziecka, wybierając najpierw proste rymowanki, a później bardziej rozbudowane historie. Nie musimy czytać niemowlakowi długo, wystarczy nawet kilka minut, które będziemy wydłużać z czasem kiedy dziecko będzie starsze. W ten sposób zaszczepimy rytuał i powtarzalność każdego wieczoru. Więcej w artykule Od kiedy czytać dziecku.
Wybór książek zależy od wieku i zainteresowań dziecka. Dla najmłodszych świetnie sprawdzą się krótkie wierszyki i bajki z dużymi ilustracjami. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na Leporelo. Starsze dzieci mogą słuchać baśni, opowieści przygodowych czy książek edukacyjnych. Ważne, aby były to historie o spokojnej tematyce, które pomogą maluchowi się wyciszyć.
Czytanie dzieciom przed snem to wspólna przyjemność i odprężenie. Poprzez spędzanie czasu razem i bez pośpiechu, poprzez wspólne rozmawianie o przeczytanych historiach, tworzymy z dzieckiem świat naszych bliskich z nim relacji. Wysyłamy sygnał, że jest dla nas ważne. A ono ma okazję poznać jak my, rodzice reagujemy na różne sytuacje, o których czytamy w książce, jak je oceniamy, co jest dla nas ważne. Dzięki temu dziecko nabiera pewności o tym, że może nam opowiedzieć o sobie, nawet jeśli pojawią się trudne sytuacje. Jeżeli więc jeszcze nie wprowadziliście tradycji czytania dziecku przed snem w swoim domu, dziś jest najlepszy moment, aby to zrobić.