Jak zmotywować dziecko do czytania?

Marzeniem rodziców jest, aby dzieci czytały książki. „Mole książkowe” są coraz rzadziej spotykane wśród najmłodszego pokolenia, dlatego jeżeli usłyszymy, że dziecko czyta, jesteśmy pełni podziwu zarówno dla niego, jak i opiekunów. Jak sprawić, aby czytanie było chętnie wybieraną czynnością i stanowiło dobrą zabawę?

Jak czytać książki dzieciom?

Wielkim sukcesem jest, kiedy książki są zupełnie naturalną rzeczą w domu, niekoniecznie poukładane na półkach w równych rzędach, ale gdy są w ciągłym ruchu: wyjmowane z szafki, leżące na stoliku, przeglądane, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dzieci łatwiej zaprzyjaźnią się z nimi, gdy widzą, że również inni domownicy często po nie sięgają. Wiemy wszyscy, że dzieci uczą się przez naśladowanie. Dajmy więc najmłodszym dobry przykład ?!

Jak zainteresować dziecko książką?

Czytajmy niemowlętom! Niewiele może zrozumieją z treści bajki, ale nie to jest na początku najważniejsze. Znacznie istotniejsze jest wsparcie jakie dajemy maluchom w ich naturalnym rozwoju. Zanim dziecko nauczy się mówić, uczy się rozumieć język, buduje zasób słów, tworzy język bierny, aby później wykorzystać tę bazę, kiedy zaczyna mówić. Im więcej usłyszy słów, tym bogatszym językiem będzie się porozumiewało. Dzieci uwielbiają wierszyki. Szybko zapamiętują rytmiczne rymowanki. Wybierzcie leporello i przeczytajcie je dziecku kilka razy a zobaczycie, że Wasz maluch zacznie rozpoznawać wierszyki. Personalizowana książeczka jest dodatkowym wabikiem, bo każde dziecko lubi słuchać historie o sobie. Ważnym elementem zachęty do czytania jest dobra atmosfera! Bawmy się czytając. Niech to będzie czas, który dziecku kojarzy się z radością. Oglądajmy ilustracje, wspólnie policzmy ile jest kotków w Leporello – Kocia planeta , gdzie są trójkąty i prostokąty na obrazkach. Zobaczmy, kto położył się wśród kwiatów i z ilu stokrotek upleciony jest wianek w Leporello – Na łące , policzmy ząbki dinozaurom w rymowance Dinozaury. Dzieci będą przeszczęśliwe i same będą nas zapraszały do zabawy.

Jak zachęcić szkolne dziecko do czytania?

Starsze dzieci też chętnie sięgną po książkę, jeśli czas z nią spędzony będzie dla nich przyjemny. Nie uczmy więc dziecka czytać za wszelką cenę. Sytuacja stanie się stresowa i dzieci będą książek unikać jak ognia. Dobrą metodą nauki czytania jest śledzenie tekstu palcem kiedy rodzic czyta na głos. Dziecko będzie widziało wyrazy i w końcu zacznie je rozpoznawać, możemy czytać także sylabami, łatwiej będzie wówczas złożyć długie słowa. Bawiąc się w ten sposób, dziecko nauczy się czytać „bezboleśnie”. Treść książek dla starszych milusińskich musi być ciekawa. W bajkach personalizowanych dziecko odnajduje siebie w treści książki, staje się bohaterem niesamowitych przygód, gdzie niejednokrotnie musi wykazać się odwagą i hartem ducha. To bardzo wzmacnia i dodaje sił w codziennym życiu. Dla lubiących przygody czytelników mamy książkę Dom zagubionych historii, dzięki której bohater wraz ze swoim najlepszym przyjacielem wyruszą w podróż śladami starego podróżnika. Nieco młodszym maluchom wiele przyjemności sprawią Opowieści do poduszki to bajka z imieniem Twojego dziecka, w której znajdziecie wiele miłych, magicznych historyjek.

Czytanie może stać się super zabawą! Wystarczy tylko spokój i trochę kreatywności! Powodzenia!