Od kiedy czytać dziecku?

Zastanawialiście się pewnie wielokrotnie od kiedy czytać dziecku bajki? Z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że właściwie od urodzenia. A nawet jeszcze w ciąży! To aktywność, która bardzo rozwija nasze dzieci na wielu płaszczyznach. Oddziałuje pozytywnie na pracę mózgu, rozwój psychiczny i emocjonalny maluszka, rozwija jego kreatywność i wyobraźnię.

Od kiedy czytać dziecku?

Zastanawialiście się pewnie wielokrotnie od kiedy czytać dziecku bajki? Z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że właściwie od urodzenia. A nawet jeszcze w ciąży! To aktywność, która bardzo rozwija nasze dzieci na wielu płaszczyznach. Oddziałuje pozytywnie na pracę mózgu, rozwój psychiczny i emocjonalny maluszka, rozwija jego kreatywność i wyobraźnię.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Dziecko po przyjściu na świat ma w pełni wykształcony narząd słuchu. Rozpoznaje również dźwięki, które słyszało w okresie życia prenatalnego. Jeżeli więc będziemy czytać mu, jeszcze w czasie jego życia płodowego jest szansa, że zapamięta niektóre fragmenty książeczki! Musimy spełnić oczywiście pewne warunki, najlepiej wybrać rymowany, prosty wierszyk i często go powtarzać. Niech to będzie książeczka, do której wrócimy po urodzeniu maluszka. Efekt może zaskoczyć nawet nas samych. Znajoma bajka lub po prostu głos rodzica artykułowany w znajomy sposób sprawi, że zauważymy pewną zmianę w zachowaniu niemowlęcia.?

Przeczytaj również [Dlaczego warto czytać dziecku? 8 argumentów. Codzienne czytanie dzieciom ma wielką moc]

Nie spodziewajmy się jednak, że maluszek będzie nas w skupieniu słuchał czy wykazywał widoczne zainteresowanie bajką. Niemowlak tego jeszcze nie potrafi! Na początku będzie biernym słuchaczem. Jednak nie zniechęcajmy się! Dziecko w tym czasie wsłuchuje się w głos rodzica, słucha rytmu mowy, prawidłowej artykulacji, budowania zdań, będzie rozwijało zasób słów. To bierne uczenie się języka jest niezwykle ważne w stymulacji rozwoju mowy u niemowląt.

Aby czytanie kojarzyło się dziecku dobrze, wybierajmy odpowiednią chwilę na czytanie bajek. Najlepszym momentem jest czas po kąpieli, po spaniu, po karmieniu, po przewinięciu. Wtedy, gdy jest ono rozluźnione i wszystkie jego potrzeby są zaspokojone.

Na pytanie więc kiedy zacząć czytać dziecku, odpowiedź jest prosta. Czytanie dziecku od urodzenia jest zajęciem bardzo rozwijającym i budującym bliskość między maluszkiem i rodzicem. 

 

Dlaczego warto czytać dziecku od urodzenia?

Im wcześniej zaczniemy czytać dziecku, tym większa szansa, że chętniej będzie sięgało po książki w późniejszym okresie swojego życia. Będzie to dla niego naturalny nawyk.

Odpowiednie książki dla maluchów wspomagają ich rozwój psychiczny i emocjonalny oraz fantastycznie wpływają na rozwój mózgu. Wybierając bajki dla dzieci do czytania musimy pamiętać jednak, aby dostosować je do wieku naszej pociechy. Najważniejsze jest, aby książki były napisane poprawną polszczyzną. Słuchanie bajek jest pierwszym etapem uczenia się języka. Ważne jest więc, aby dziecko miało kontakt z prawidłowym wzorcem mowy. Poza tym książki rozwijają wyobraźnię dziecka, uczą słuchania, koncentrowania się, rozbudzają myślenie przyczynowo-skutkowe, a nawet uczą poczucia humoru.

Ważną sprawą jest nie tylko czas od kiedy zaczynamy czytać dziecku, ale również w jaki sposób to robimy. Powinniśmy pamiętać, aby był to przyjemny moment w ciągu dnia. Bardzo dobrze byłoby, gdyby maluch nie tylko nas słyszał, ale również widział naszą twarz, to jak reagujemy na czytaną treść książki, na obrazki. W ten sposób dziecko uczy się emocji oraz wzmacnia integrację słuchowo-wzrokową. Książki dla dzieci do czytania bardzo rozbudzają ciekawość świata i mają duży wpływ na rozwój społeczny i poznawczy malucha.

 

Jak wybierać książki dla dziecka?

Czytanie dzieciom książek powinno być dobrą zabawą i dla dziecka, i dla rodzica. Początkowo wybierajmy dla dzieci miękkie książeczki z obrazkami z elementami szeleszczącymi, dotykowymi, zapachowymi, świecące lub grające. Tak, aby mogło się nimi bawić. Takie książki pobudzają wszystkie zmysły dziecka, co jest ważne w rozwoju integracji sensorycznej.

Kilkumiesięcznym dzieciom warto zaproponować książeczki z rysunkami i krótkimi podpisami, z rymowankami – leporello.

Starsze dzieci chętnie sięgają po książki z większą ilością tekstu, ale nadal istotne są ilustracje, mogą być natomiast bogatsze, niż w pierwszym etapie rozwoju. Na książkach zazwyczaj podany jest wiek, dla którego książeczka jest odpowiednia. Najlepszym jednak jest obserwacja własnego dziecka, sami rodzice najlepiej wiedzą na jakim poziomie jest ich pociecha i co może ją zaciekawić. Pozwalajmy też dzieciom samodzielnie wybierać książki. Z czasem sięgajmy również po te trudniejsze. Dzieci z czasem muszą oswajać różne nowe dla nich emocje i książki mogą pomóc im spojrzeć w inny sposób na różne problemy, oswoić różne sytuacje, czasem je obśmiać i uczynić mniej przerażające.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszymi personalizowanymi książeczkami dla dzieci dostępnymi na naszej stronie Internetowej!